10 Aylık Gebelik Riskleri Nelerdir? BabyNest

10 Aylık Gebelik Riskleri Nelerdir? BabyNest

Normal gebelik süresinin 38. hafta ile 40. hafta arası olması ile doğumla sonuçlanması demektir. 40 hafta sonrasında doğum meydana gelmemesi ile gebelik 10. Aya girmeye başlamış demektir. Gebelik haftalarının doğru tespiti için annenin adet gördüğü son tarihi iyi anımsaması ile 12 hafta içerisinde yapılan ultrason ölçümlerinin doğru yapılmasıyla örtüşmesi önemlidir.

Gebelikte bir gün dahi geçmesi bebeğin durumu ve anne açısından önemli bir durumdur. Bu takibi hekim ve anne dikkatlice görmek zorundadır. Günün geçmesi sonucunda ortaya birçok sorun çıkabilmektedir.

10 Ayı Bulan Gebelikte Oluşacak Sorunlar BabyNest

Bebeğe giden besin maddeleri ile bebeğe giden oksijen oranı azalmakta; bebeğin doğum pozisyonuna gelmesi için dönmesinde kalp atışları ve oksijen yetersizliği yaşaması söz konusu olabilmektedir.

Doğumun geçmesi halinde annenin suyu azalarak, bebek kordonunda baskı oluşturur bu durum bebeğin yeterli miktarda oksijen alamamasına neden olabilmektedir.

Bebeğin ilk dışkısını yapması bu durumda gerçekleşmesi halinde akciğerlerine kaçarak nefes almasını önleyebilmektedir.

Bebeğin daha çok irileşmesi mümkün olabileceği için zor bir doğuma neden olabilmektedir.

10 Ayı Geçen Gebelikte takip Nasıl Olmalıdır? BabyNest

Gün aşırı bebeklerin kalp ritimleri dinlenerek kaydedilmesi sağlanmalıdır.

Annenin bebeğin hareketlerini dikkatlice takip etmesi, uzun süre hareketsiz kalması durumunda hekime başvurması gereklidir.

Gün içerisinde bebeğin ultrason ile suyu ve hareketleri takip edilmelidir.

Suyun gelmesi ve kanama olması durumunda acil olarak hastaneye gitmek gerekli bir durumdur.

Bu süre içerisinde doğum gerçekleşmez ise; gebenin 41. Haftaya girmesiyle hastaneye yatırılması gereklidir. Suni sancı yöntemiyle doğumun gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Ancak; hala bu durumda dahi doğum olmazsa, sezaryen ile bebeğin alınması seçeneği uygulanmaktadır. Nadir olarak ortaya çıkan bir durum olsa da böyle bir ihtimal vardır.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez