Adet Düzensizliği Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Adet Düzensizliği Hamile Kalmayı Engeller Mi? 

Adet kanaması; 28 günde bir ortaya çıkan bu şekilde normal kanama olarak belirtilen bir durumdur. Adet kanamaları belli dönemlerde geçici olarak düzensiz olabilmektedir. Ancak; uzun süreli aynı şekilde düzensiz olarak devam eden adet kanamaları, altta yatan önemli bir durum olması halinde; hamile kalma açısından engelleyici olabilmektedir.

Adet dönemine yakın 5 gün içerisinde yumurtalar döllenmek için en üst seviyedirler. Bu düzen bu şekilde devam ediyor olması halinde; yumurtların daha sağlıklı olarak döllenmeye açık olduğunu belirtir. Düzensiz adet gören kişilerde bu dönemin tespit edilmesi ve düzenli yumurtlama dönemi olması açısından sıkıntı oluşabilmektedir. Bu durum hamile kalmak için gereken zamanın tespit edilememesine ve yumurtlama evresinin düzensiz olmasından kaynaklanan sıkıntıyla hamilelik yaşanmasına etken olabilmektedir.

Adet düzensizliğinin nedeni; hormonların etkisi ve rahim içerisinde oluşabilecek miyom gibi bir takım hastalıkların sonucunda ortaya çıkması halinde hamile kalma açısından zorluk yaşanmaktadır. Özellikle; hormonlar bu durumda en etkili olan durumdur. Tiroid eksikliği ya da tiroid fazlalığı gibi hormon hastalıkları adet düzensizliği üzerinde oldukça etkili olan iki hastalıktır. Bu durumun tedavi edilmesi ile adet düzensizliğinin de beraberinde tedavi olması sağlanmaktadır. Ayrıca; rahimde oluşabilecek, bazı hastalıklar bu düzensizliğe etkendir. Bu hastalıkların da eğer büyük sorunlar yaratarak ameliyat gerektirmediği durumda tedavi edilmesi ile düzelebilmektedir.

Adet düzensizliğinin hamile kalmayı etkilemesi ; o dönemde yaşanacak olan gecikmelerin ve yumurtlamanın olmamasından kaynaklanmaktadır. Normal olarak tek başına adet düzensizliği hamileliğin nedeni sayılmamaktadır. Rahimde oluşan bir polip nedeniyle aşırı kanama olması yumurtlamaya etken olmadığı gibi hamile kalmayı da etkilememektedir. Bu durumun ortaya çıkması sadece hormonlar ve rahim içi miyom, tümör gibi hastalıklarla ortaya çıkmaktadır.

Yorumlar (2)

  • Evet başıma gelmişti saol
    Cansu tarafından tarihinde gönderildi
  • Harika Teşekkürler
    zuhal memnun tarafından tarihinde gönderildi

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez