Bebeklerde burun tıkanıklığı ile başa çıkmak

Çocuklarında burun tıkanıklığı sorunu yaşamayan var mı aramızda acaba?  Burun tıkanıklığı demek, biz anneler için çoğu zaman huysuz ve iştahsız bir bebek ve uykusuz geceler demek.  Kış aylarında  giderek artan bu sıkıntı, bazen akciğer fonksiyonlarının bozulmasına bile neden olabiliyor. Ama bir kaç pratik uygulama  ile burun tıkanıklığı, bebeğiniz ve sizin için  sorun olmaktan çıkacak, açılmış bir burunla daha rahat ve huzurlu geceler geçireceksiniz.
Bebeklerde burun tıkanıklığı neden önemlidir?

    Bebeklerin  burnu  kolay  kurur, tıkanır ve de  biz  erişkinler  gibi  sümkürerek burun temizleyemezler. Basit bir sorun olarak görünse de bebeklerde burun tıkanıklığı  beslenmeyi ve uyku kalitesini olumsuz yönde etkiler.  Burun tıkanıklığı olan bebek, yeterince ememez, beslenemez. Beslenme sırasında çektiği güçlükten dolayı fazla miktarda gaz yutabilir bu da gaz sancılarına yol açabilir.
    Burun tıkanıklığı sürerse orta kulağın havalanması etkilenebilir ve orta kulak enfeksiyonu gelişebilir.
    Burun,  akciğerlere giren havayı ısıtır, nemlendirir ve filtre eder.  Burnu tıkalı bebek sadece ağızdan nefes alabilir bu da soğuk ve kirli havanın burnun filtresinden geçmeden doğrudan akciğerlere geçmesine neden olur. Burnu tıkalı çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları bu yüzden sık görülür.
    Beslenemeyen, uyuyamayan huzursuz bir bebek endişeli, uykusuz bir aile demektir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur?

    Enfeksiyonlar:  Özellikle nezle grip sinüzit (çocuklarda ) vb.üst solunum yolu enfeksiyonları.
    Alerjiler ve irittanlar
    Kuru hava: Kuru hava, burun içindeki salgı bezlerinin ve savunma görevi olan silia denen küçük tüycüklerin uygun şekilde çalışmasını engelleyerek burun tıkanıklığına neden olabilir.
    Burunun anatomik, doğuştan gelen yapısal anomalileri: Geniz eti, koanal  atrezi, burun duvarı şekil bozuklukları(deviasyon) vb.
    Hematom: Burunda kan birikmesi
    Burunda yabancı cisim
    Bazı burun açıcı ilaçların uygunsuz kullanımı
    Nadiren de olsa tümörler, polipler, kistler

Bazen de özellikle küçük bebeklerde görülen fizyolojik bir burun tıkanıklığı vardır.  Yumuşak olan burun kıkırdakları, bebek nefes alırken, birbirine yapışır ve bebeğin zaten dar olan burun kanalını iyice daraltırlar; bu yüzden hava daha dar bir yerden geçmeye çalışırken hırıltı şeklinde bir ses çıkarır. Bu da bebekte burun tıkanıklığı hatta hırıltı olduğu şeklinde algılanır.
Bebeklerde burun tıkanıklığı için öneriler

Peki   burun tıkanıklığı  olan  bebeğimize  nasıl  yardımcı  olabiliriz? Öncelikle  bebeklerin  burnu  kolay  kurur  ve tıkanır, üstüne  üstlük  biz  erişkinler  gibi  sümkürme, yani   burun  içinde  pozitif  basınç  oluşturarak  burun  salgılarını  dışarıya  atma  gibi  yetenekleri yoktur.

bebeklerde burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığını önleme ve tedavi etmede anahtar nokta burnu sürekli açık tutmaya çalışmaktır. Serum  fizyolojik  dediğimiz  tuzlu  sular  veya  deniz  suyu diye  tabir  ettiğimiz  damlalarla  günde  3-5 kez  bebeğin burnunun  nemlendirilmesi,  özellikle  bu  işlemin  emme ve  uyku  saati   öncesi yapılması,  bebeğin daha  rahat  emmesine  ve  daha  huzurla  uyumasına  yardımcı  olacaktır. Burunu birikmiş salgılardan ve mukustan arındırmak, rahatlatıcı ve  hatta  iyileşmeyi  hızlandırıcı bir  uygulamadır.

    Serum fizyolojik kullanın: Öncelikle eczaneden 100 ml lik paketlerde serum fizyolojik alın ve bir enjektör yardımı ile çekin. Daha sonra her bir burun deliği içine 2-3 mililitre serum fizyolojiği nazikçe püskürtün. Bebek hapşırarak bazılarını geri çıkaracaktır, çıkardıklarını nazikçe silin.

Serum fizyolojik hazırlamak için malzemeler
Serum fizyolojik hazırlamak için malzemeler

    Kendi serum fizyolojiğinizi kendiniz yapın. Serum fizyolojik dediğimiz şey, şu yazımda da bahsettiğim gibi bir litre suyun içine 9 gram tuz ekleyerek elde edilir. Tuzlu su, burun tıkanıklığı için faydalı olduğu yüzyıllardır bilinen bir ev ilacıdır. Daha pratik bir tarifle bir bardak kaynamış-ılımış suyun içine bir çay kaşığı tuz ekleyin. Burun tıkanıklığını gidermek için en ucuz ve emin yollardan bir bu olsa gerek. Gerek tuzlu suyu gerekse serum fizyolojiği her beslenme ve uyku öncesi tekrarlayın. Küçük bebeklerde burun tıkanıklığını açarken serum fizyolojik, okyanus suyu veya tuzlu suyu bebeğin burnuna nazikçe sıkmaya özen gösterelim.  Aksi takdirde bebek burnu zedelenmeye çok müsait olduğundan burun mukozası tahriş olacaktır.
    Banyo yaptırın: Bebeğinizin üst solunum yollarını tıkayan tüm mukus ve salgılar banyoda sıcak suyun yardımı ile akıp gidecektir.
    Odasını nemlendirin:  Nemin çok düşük olduğu ortamda burun dokusunda bulunan ve zararlı mikroorganizmaları ve maddeleri süzme işlevine sahip silia dediğimiz küçük tüycükler işlevlerini yerine getirmekte zorlanır.Ortama nem kazandırmak için soğuk veya sıcak buhar makinelerinin sürekli kullanımı uygun değildir.  Nemi normalin üzerinde olan ortamda bakteri, küf, akar gibi zararlı organizmaların üremesine neden olur. Ayrıca kışın oda sıcaklığının 24 dereceyi geçmemesine dikkat etmek gerekir, zira daha yüksek sıcaklıklarda nem oranı daha da düşerek kurumayı arttırabilir.
    Yatağın başını yükseltin: Dikkatinizi çekerim hafif yükseltin, diyorum;  dimdik yapın da bebeğiniz aşağı yuvarlansın demiyorum. Böylece sekresyonlar daha kolay akar ve bebeğiniz rahat uyur.
    Emzirin: Gün boyu sık sık emzirin, ek gıda alıyorsa sık sık sıvı teklif edin.
    Burun aspiratörü kullanın: Yoğun akıntı varsa, sümküremeyen çocuk ve bebeklerin serum fizyolojik ile yıkama sonrası burun içindeki salgıları boşaltmada  faydalı olacaktır. Burun aspiratörleri içinde e çok bilineni otribebe.

Bebeklerde burun tıkanıklığı için tuzlu su kullanımının faydaları

    Yapışkan, kalın mukusu temizler ve burun salgısını incelterek burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur.
    Alerjenler, tahriş edici maddeler, bakteriler, virüsler burun ve sinüslerden uzaklaşır.
    Soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.
    Antibiyotik, alerji ilaçları gibi ilaçların kullanım sıklığını azaltır.
    Burun tıkanıklığı olan bebeklerde burnu serum fizyolojik, deniz suyu veya tuzlu su ile temizlemek;  birçok  basit  soğuk algınlığında  gördüğümüz,  geriye  akıntıya  bağlı  öksürüğü  gidermede de etkili  olabilir.

Burun tıkanıklığı olan bebeklerde neler yapılmamalı?

    Burun, kulak çubuğu vb. sert ve sivri cisimlerle temizlenmemeli.
    Dekonjestan içeren damlalar 2 yaş altına kullanılmamalı, daha büyük çocuklarda ise kullanım süresi 3 günü aşmamalıdır.
    Özellikle de küçük bebeklerde burun tıkanıklığı varsa serum fizyolojik kullanırken, burun mukozasını tahriş etmemek için uygulama çok yavaşça yapılmalı.

 

Yorumlar (1)

  • Paylaşım için Teşekkürlerr
    nida tarafından tarihinde gönderildi

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez