GDO'lu ürünler ve çocuklarımıza etkileri Babynest

GDO'lu ürünler ve çocuklarımıza etkileri BabynestÖnceki gün tüm gazetelerin internet  sayfalarında ve Twitter, Facebook, İnstagram gibi tüm sosyal medya mecralarında bir mama firmasının sütlü tahıl karışımında Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün denetimlerinde GDO tespit edildiği haberleri yer alıyordu. ” Haberin devamına göre; yetkililer, GDO’nun varlığından emin olmak için ürüne ait numuneleri Ankara Kontrol Laboratuarı’nda göndermiş, burada yapılan analizlerde de söz konusu ürünün GDO içerdiği kesinleşmişti. Gıda Tarım veHayvancılık Bakanlığı yaptığı açıklama ile olayı doğrulamış ve GDO’lu ürünler in toplatılması için, 80 il Valiliği’ne yazı göndermişti.
Firma  ise yaptığı açıklamada  ürününün, Avrupa Birliği Bebek Beslenmesi Direktifleri’ne uygun olarak Portekiz’de üretilmiş olduğunu ve hiçbir şekilde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) içermediğini belirterek gene de tedbir amaçlı olarak söz konusu ürünü piyasadan çekeceklerini belirtiyordu.

 
Haberin duyulmasının ardından sosyal medyada anneler, hekimler, duyarlı kişiler  peş peşe adı geçen mama firmasına tepkilerini dile getirdiler.  Peki nedir bu GDO? Niye GDO’lu ürünlerin hayatımıza girmeye başladığı 90’lı yıllardan itibaren aklı başında bilim adamları, hekimler, sivil toplum kuruluşları, duyarlı ebeveynler GDO lu ürünlere karşı mücadele veriyor? Yoksa bir bardak suda fırtına mı koparılıyor? Bu gıdaların çocuklarımız üzerinde etkileri nelerdir? GDO gıdalar tehlikeli midir, çocuklarımızın büyüme ve gelişmelerini olumsuz yönde etkilerler mi?

 

Asıl gerçek şu ki GDO lu ürünler için çocuk ve insan sağlığı üzerinde uzun vadeli, kontrollü, güvenilir ve kapsamlı bir çalışma yok. Yani belki de yukarıdaki soruların cevaplarını belki de hiç bilemeyeceğiz. Ama elimizde; GDO ların erken ergenlikten antibiyotik direncine, alerjiden kansere kadar değişen geniş bir yelpazede çeşitli sorunlara yol açtığını gösteren hayvan çalışmaları mevcut.

gdo
GDO nedir?
GMO ya da GDO (Genetically Modified Organisms-Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar), genetik müdahale yöntemleriyle bir canlının gen diziliminin değiştirilmesi, genetik yapısına bitki, bakteri, virüs vb. herhangi bir başka canlıdan alınan gen veya genlerin aktarılmasıyla elde edilen yeni organizmalardır.

 

GDO’lu ürünler bebek mamalarında serbest mi?


26 Ekim 2009 tarihli resmi gazetede, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ait yönetmelikte madde 5/3’de şunlar yazar:

“GDO lu ürünlerin, bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması yasaktır.”

 

Neden GDO lu ürünlerden çocuklar daha çok etkilenir?

 

    Vücudumuzda zararlı ve tehlikeli maddeleri etkisizleştirmeye yarayan çeşitli enzim sistemleri vardır. Zararlı bir madde ile karşılaştığımızda bu zehirsizleştirme mekanizmaları devreye girer ve metabolizma için tehlikeli molekülü uzaklaştırmaya çalışır. İşte bu etkisizleştirici sistemler bebekler ve çocuklarda tam olgunluğa ulaşmamıştır ve istenen etkinliği gösteremeyebilirler. Dolayısıyla bir erişkinle aynı miktarda zararlı ürün alan bir çocuk, zararsızlaştırma mekanizmaları erişkin kadar etkin çalışmadığı için daha fazla zarar görür.

 

    Büyüyen ve gelişmekte olan organ ve sistemler, tehlikelere gelişimini tamamlamış organlardan daha duyarlıdır. Bir başka deyişle GDOlu ürünler genç ve hızla büyüyen organlar üzerinde daha tahrip edici etkiye sahiptir.

GDO'lu ürünler ve çocuklarımıza etkileri Bubutiko

    GDOlu ürünlerin önemli bir etkisi de alerjik reaksiyon oluşturma potansiyellerinin yüksek olması. Çocuklar, gıda alerjisine erişkinlere göre 4-5 kat daha yatkın. Bu durum özellikle de 2 yaş altı bebeklerde daha bariz ortaya çıkıyor. Bebeklerde küçük miktarlarda bile gıda alerjisi ortaya çıkabiliyor.

 

 

    Çocukların vücut kütleleri daha azdır. Dolayısı ile erişkinle aynı miktarda zararlı maddeye maruz kalan çocukta birim hacme düşen zehir miktarı daha fazla olacaktır.

GDO'lu ürünler ve çocuklarımıza etkileri Babynest

GDO’lu ürünler nelere neden olabilir?

Yapılan hayvan çalışmalarında, GDO’lu ürünler

    Kanser

Genetik olarak büyükbaş hayvan büyüme hormonu (rBGH) ile genetiği değiştirilen ineklerin süt ve süt ürünlerini tüketenlerde meme ve prostat kanseri ile ilişkili risk faktörlerinden biri olan, IGF-1 miktarında bir artış gözlenmiştir. rBGH, alerjik reaksiyonlardan da sorumlu tutulmaktadır.

    Alerji

 

    Antibiyotik direnci: Antibiyotik verilerek ince kemik bol et vermesi sağlanan tavukları, etleri çocuklara yedirdiğimizde bir süre sonra antibiyotik direnci ile karşılaşmamız işten bile değildir.

 

    Enfeksiyonlara yatkınlık

 

    Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu

 

    Obesite

 

    Erken ergenlik

ile ilişkili bulunmuş.

 

Hangi gıdalar GDO açısından yüksek riskli

 

    Soya
    Pamuk
    Kanola
    Mısır

GDO açısından en yüksek riskli gıdalardır.

Aldığınız paketli bir üründe

GDO'lu ürünler ve çocuklarımıza etkileri Bubutiko

    Mısır şurubu
    Yüksek fruktozlu mısır şurubu (nişasta bazlı sıvı şeker)
    Mısır yağı
    Mısır nişastası
    Maltodekstrin
    Soya unu
    Soya yağı
    Bitkisel yağ
    Pamuk yağı
    Soya lesitini
    Soya proteini
    Fruktoz
    Dekstroz
    Kanola yağı varsa o ürünün GDO’lu olma ihtimali yüksektir.

 

 

Çocuklarımızı GDO lu ürünlerden korumak için neler yapmalıyız?

 

    Mümkün olduğunca paketlenmiş gıda almayın

 

    Aldığınız paketli gıdaların içindekiler kısmını dikkatlice okuyun ve yukarıda bahsettiğim GDO içerme riski yüksek içeriğe sahip ürünleri almayın

 

    Satın aldığınız etlerin, çimen, ot yiyen hayvanlardan elde edilmiş olmasına dikkat edin. GDO‘ lu ürünlerle beslenen hayvanlardan elde edilen etleri almamaya özen gösterin.

 

    Yağ olarak mısır ve kanola yağı yerine zeytin yağı kullanın.Organik etiketli ürünleri tercih edin.

 

    GDO riski yüksek olan ürünleri ve bunlardan üretilmiş ürünleri (kola, sakız, hazır meyveli yoğurtlar, cips, gazlı içecekler, bisküvi, gofret, jelibonlar) almayın.

 

    Çocuklarınıza çikolata yedirecekseniz; mısır şurubu, glikoz şurubu konulan şeker ve çikolatalar yerine organik ve GDO’suz ve %100 şekerkamışı şekerinden, buharlaştırılmış şeker kamışı suyundan ve organik şekerden yapılmış şekerler ve çikolataları seçin.

 

    Dondurulmuş gıdalar, hazır çorbalar, soslar ve salata sosları, ketçap. mayonezlerin GDO içermesi çok yüksek ihtimaldir, bunları sofranızdan uzak tutun.

 

Elbette bu ürünlerden aniden arınmanız mümkün değil. İşe sofralarımızdaki ketçap ve mayonezi kaldırmak ile başlayabiliriz. Alışveriş yaparken etiket okuma alışkanlığı kazanalım. Gıda paketlerindeki içindekiler kısmını çok küçük yazılarla yazıyorlar, yılmayalım, gerekirse yanımızda büyüteç taşıyalım. Çocuklarımızın beslenme çantasını işlenmiş hazır, paket ürünlerle değil; evde kendimizin hazırladığı sağlıklı yiyecekler, fındık, ceviz, kuru yemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklarla hazırlayalım. Sınıf öğretmeni ile görüşüp aynı hassasiyeti onun da göstermesini talep edelim. Çocuğumuzun okulunda çıkan yemekleri kontrol edip, GDO’lu olma ihtimali olan ürün varsa bu ürünün kaldırılmasını talep edelim.
GDO savunucuları, GDO’nun insan sağlığı üzerinde henüz kanıtlanmış bir olumsuz etkisi olmadığını iddia ediyorlar. Oysaki hayvanlar üzerinde yapılmış çalışmalar bizim GDO’lu ürünlerin insan sağlığına olumsuz etkileri hakkında şüphelenmemize yeterli. GDO’lu ürünler ilk olarak kaliteli ve ucuz gıda üretimi, dünyadaki açlığın önlenmesi, çevre kirliliğinin azaltılması ve gıdaları genetik olarak vitaminlerle takviye ederek beslenme yetersizliklerine çözüm bulmak vb gibi güzel söylemlerle ortaya çıktı. Ama geldiğimiz nokta bize GDO’lu ürünlerin çıkış amacıdan çok çok uzakta olduğunu gösteriyor. Hele ki mama ve GDO kelimesi yanyana gelmemesi gereken iki kelime. Bu konuda dikkatli olalım ve çocuklarımızın sağlığı ile oynanmasına izin vermeyelim.

Çocuklarımız gıda ve ilaç endüstrisinin acımasız kuşatması altında. GDO lu ürünler çocuklarımızın geleceği açısından açık bir tehdit oluşturmaktadır.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Ekle

Eposta adresinizi kullanıcılar tarafından görüntülenmez